Przejdź do głównej zawartości

KTO JEST WŁAŚCICIELEM MORELI, KTÓRA SPADŁA ZA PŁOT?

Drzewo moreli jest Twoje, zatem jej owoce są Twoje. Gdy morelę dzieli pewna odległość od działki sąsiada, która uniemożliwia opad owoców za płot, nie musisz martwić się o swoje prawo własności. Gorzej, jeżeli morela rośnie przy granicy z działką sąsiada, a jej owoce spadają za płot. Czy wiesz, do którego momentu przysługuje Ci prawo własności tych owoców? 






Na potrzeby niniejszego wpisu dokonam uznaniowego podziału procesu opadu owocu moreli. Pierwszym etapem jest odłączenie się owocu od drzewa, drugim swobodny lot moreli, trzecim jej upadek na ziemię, rozumiany jako zetknięcie się owocu z gruntem.

W polskim prawie cywilnym funkcjonuje zasada, że uprawnionemu do pobierania pożytków z rzeczy przypadają m.in. pożytki naturalne, które zostały odłączone od rzeczy w trakcie trwania jego uprawnienia. Pożytkiem naturalnym z drzewa moreli, są jej owoce, zatem można by sądzić, że w każdym przypadku przypadną one właścicielowi drzewa, jako uprawnionemu. Tak jednak nie jest.

Na mocy przepisu szczególnego, owoce opadłe z drzewa lub krzewu na grunt sąsiedni stanowią pożytki gruntu sąsiedniego. Oznacza to, że zarówno w pierwszym etapie procesu opadu owocu moreli, jak i w drugim, właścicielem owocu będzie właściciel drzewa, natomiast gdy dojdzie do trzeciego etapu opadu moreli, gdy ta zetknie się z gruntem sąsiednim, wtedy prawo własności moreli przejdzie z mocy prawa na właściciela gruntu sąsiedniego.

Pojęcie gruntu sąsiedniego należy rozumieć szeroko. Będzie nim nie tylko grunt sensu stricto, ale także budynek wzniesiony na tym gruncie (np. dom, garaż) albo inny obiekt stale znajdujący się na gruncie (np. altana, wiata). Gruntem sąsiednim będzie także grunt niebędący gruntem bezpośrednio graniczącym, ale np. gruntem dalszym, na który owoc z jakiś powodów spadnie.

Przejście prawa własności owocu moreli na właściciela gruntu sąsiedniego uwarunkowane jest tym, aby opad owocu był naturalny, niezwiązany z działaniami człowieka. Opadły owoc moreli nie stanie się własnością sąsiada, gdy ten będzie trząsł gałęziami drzewa, bądź wprost strąci go z drzewa.

Właściciel drzewa może zapobiec utracie prawa własności owoców moreli, gdy skorzysta z przysługującego mu uprawnienia do wejścia na nieruchomość sąsiada, celem zerwania owoców z drzewa, bądź, w sytuacjach ekstremalnych, łapania tych będących jeszcze w locie. Wejście to, powinno być uzgodnione z sąsiadem, który ma obowiązek znoszenia działań właściciela drzewa.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

WYKREŚLENIE HIPOTEKI Z KSIĘGI WIECZYSTEJ NIERUCHOMOŚCI

Spłata długu zabezpieczonego hipoteką skutkuje wygaśnięciem hipoteki. Dzieje się to z mocy samego prawa. Powyższe nie oznacza jednak, aby w momencie pełnego zaspokojenia wierzyciela hipotecznego, automatycznie dochodziło do wykreślenia wzmianki o hipotece z Działu IV księgi wieczystej obciążonej nieruchomości. Przeciwnie, do tego wykreślenia konieczny jest wniosek właściciela nieruchomości złożony do właściwego Sądu wieczystoksięgowego.

KONTAKT Z ADMINISTRACJĄ STRONY

Wszelkie zapytania związane z funkcjonowaniem strony, zastrzeżenia dotyczące wyświetlanych treści, informacje o pojawiających się problemów technicznych, a także inne uwagi oraz sugestie można zgłaszać drogą mailową bezpośrednio administracji. 

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE DZIAŁKI?

Zakup działki wiąże się z wydatkiem sporej sumy pieniędzy. Minimalizacja ryzyka związanego z tą transakcją odnosi się przede wszystkim do analizy stanu prawnego nieruchomości. Na nic bowiem atrakcyjna lokalizacja, jeżeli pełne wykorzystanie potencjału działki okaże się niemożliwe. Zanim zatem udasz się do notariusza i zanim uwierzysz w melodyjne słowa pośrednika, przeczytaj ten wpis.