Sąd wydał orzeczenie: wyrok, postanowienie albo nakaz zapłaty. Aby uzyskać je w wersji pisemnej, należy złożyć wniosek o odpis takiego orzeczenia. Jak zrobić to poprawnie?
Sporządzenie wniosku o wydanie przez sąd odpisu orzeczenia w sprawie jest czynnością prostą, choć jak pokazuje praktyka, również w tym wniosku można popełnić błędy. Wydaje się, iż najczęściej do sądów trafiają wnioski o wydanie odpisu wyroku, choć trudno o jednoznaczne stwierdzenie w tym zakresie. Jak zatem napisać wniosek o wydanie odpisu orzeczenia, który nie będzie zawierał braków formalnych? Moim zdaniem, dobrze jest postępować w następujący sposób:
1. Wskazać datę sporządzenia wniosku, ewentualnie dodać do niej miejscowość (np. „Warszawa, dnia 10 stycznia 2017 r.”)
2. Wskazać sąd, do którego kierowany jest wniosek, w tym także właściwy wydział tego sądu (np. „Sąd Okręgowy w Warszawie I Wydział Cywilny, al. Solidarności 127, 00-898 Warszawa”)
3. Oznaczyć występujące w sprawie strony (np. „Powód: Jan Kowalski, Pozwany: Adam Nowak”)
4. Podać sygnaturę akt, pod którą prowadzona jest sprawa (np. „I C 10/2016”). Warto pamiętać, że z sygnatury akt można dowiedzieć się w jakim wydziale sądu sprawa była rozpatrywana. W podanym przykładzie widnieje zapis „I C” co oznacza, że sprawa była rozpatrywana w pierwszym wydziale cywilnym.
5. Zatytułować pismo, aby już w sam tytuł wskazywał na treść wniosku (np. „Wniosek o wydanie odpisu wyroku”)
6. Zwięźle napisać właściwą treść wniosku (np. „Wnoszę o wydanie odpisu wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie I Wydział Cywilny z dnia 7 stycznia 2017 r. w sprawie o sygnaturze akt I C 10/2016.”) oraz wskazać, na jaki adres sąd powinien przesłać interesujący nas odpis orzeczenia (np. „Wnoszę o przesłanie odpisu wskazanego wyżej wyroku na adres powoda” albo „Wnoszę o przesłanie odpisu wyroku na adres: ul. Zwycięstwa pod Oczkiem 49, 90-392 Bursztynowo.”)
7. Złożyć wniosek w biurze podawczym sądu, do którego jest kierowany lub wysłać go listem poleconym na adres tego sądu.
Po wykonaniu powyższych czynności pozostaje czekać na korespondencję z sądu, w której znajdziemy odpis interesującego nas wyroku.
Warto pamiętać, iż dla sądu najważniejsza jest treść wniosku,a nie jego układ graficzny albo zasób słownictwa wnioskodawcy. Jeżeli nie jest to konieczne, nie warto umieszczać we wniosku jakichkolwiek sformułowań ani znaków graficznych, które nic nie wnoszą dla przyśpieszenia rozpoznania wniosku, a tylko zbędnie go rozszerzają.
Konkretnie i przystępnie ;-) Jacek
OdpowiedzUsuńCzy taki wniosek będzie właściwy także przy wyroku rozwodowym?
OdpowiedzUsuńTak, z powodzeniem można taki wniosek przygotować.
Usuń