Przejdź do głównej zawartości

PRZERWANIE BIEGU TERMINU PRZEDAWNIENIA

Upływ terminu przedawnienia może pozbawić wierzyciela szansy na wyegzekwowanie roszczeń od nierzetelnego dłużnika. W momencie, w którym jego zobowiązanie prawne przekształci się w zobowiązanie naturalne, spełnienie świadczenia w dużej mierze będzie zależało od woli samego zobowiązanego. Sprawdź, jak przerwać bieg terminu przedawnienia i uchronić się od negatywnych skutków bierności wierzycielskiej.




Zasadą jest, iż roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. W wyniku przedawnienia dłużnik może uchylić się o spełnienia świadczenia, do którego zobowiązał się wobec swojego wierzyciela. W obecnym stanie prawnym nie istnieją jakiekolwiek środki prawne, które umożliwiałyby przeprowadzenie skutecznej egzekucji wobec nierzetelnego dłużnika, broniącego się zarzutem przedawnienia. Już bowiem na etapie postępowania sądowego, sąd - na zarzut pozwanego dłużnika, oddaliłby powództwo, zaś kosztami procesu obciążyłby wierzyciela - jako powoda w sprawie. Pamiętaj jednak (o czym szerzej możesz przeczytać tutaj), iż w przypadku bierności dłużnika wierzyciel mógłby wygrać proces, a następnie, na podstawie wyroku zaopatrzonego w klauzulę wykonalności, skierować sprawę do egzekucji u wybranego przez siebie Komornika Sądowego.

Termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. Terminy te nie mogą być skracane ani przedłużane przez czynność prawną np. w drodze umowy. Z kolei roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym lub ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.

Bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jest to dzień następujący po tym, w którym dłużnik miał spełnić swoje świadczenie (oddać pożyczone pieniądze, wydać rzecz itd.). Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie. Z kolei bieg przedawnienia roszczenia o zaniechanie rozpoczyna się od dnia, w którym dłużnik nie zastosował się do podjętych przez siebie zobowiązań.

W celu przerwania biegu przedawnienia należy podjąć jedną, bądź kilka z następujących czynności:

1. czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia

2. czynność przed sądem polubownym przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia

3. czynność skutkującą wszczęciem mediacji

Dodatkowo, do przerwania terminu przedawnienia dojdzie w wyniku uznania roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje tj. przez dłużnika, który potwierdzi fakt istnienia długu bądź jego wysokość.

Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. W razie przerwania przedawnienia przez czynność w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym lub przez wszczęcie mediacji, przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie to nie zostanie zakończone.


Komentarze

  1. Świetny wpis, konkretnie i przystępnie. W mojej ocenie najłatwiej przerwać bieg przedawnienia przez zawezwanie do próby ugodowej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzień dobry Panie Sewerynie, dziękuję, że poświęca Pan nam czas. Też mam jedno pytanie, prześlę je niebawem na maila. Pozdrawiam, D.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

WYKREŚLENIE HIPOTEKI Z KSIĘGI WIECZYSTEJ NIERUCHOMOŚCI

Spłata długu zabezpieczonego hipoteką skutkuje wygaśnięciem hipoteki. Dzieje się to z mocy samego prawa. Powyższe nie oznacza jednak, aby w momencie pełnego zaspokojenia wierzyciela hipotecznego, automatycznie dochodziło do wykreślenia wzmianki o hipotece z Działu IV księgi wieczystej obciążonej nieruchomości. Przeciwnie, do tego wykreślenia konieczny jest wniosek właściciela nieruchomości złożony do właściwego Sądu wieczystoksięgowego.

KONTAKT Z ADMINISTRACJĄ STRONY

Wszelkie zapytania związane z funkcjonowaniem strony, zastrzeżenia dotyczące wyświetlanych treści, informacje o pojawiających się problemów technicznych, a także inne uwagi oraz sugestie można zgłaszać drogą mailową bezpośrednio administracji. 

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE DZIAŁKI?

Zakup działki wiąże się z wydatkiem sporej sumy pieniędzy. Minimalizacja ryzyka związanego z tą transakcją odnosi się przede wszystkim do analizy stanu prawnego nieruchomości. Na nic bowiem atrakcyjna lokalizacja, jeżeli pełne wykorzystanie potencjału działki okaże się niemożliwe. Zanim zatem udasz się do notariusza i zanim uwierzysz w melodyjne słowa pośrednika, przeczytaj ten wpis.